postheadericon Skutki brania marihuany, haszyszu i amfetaminy

Jednym z najbardziej powszechnych narkotyków jest marichuana, Przede wszystkim, ta substancja odurzająca to nic innego jak wysuszone i niekiedy sfermentowane kwiatostany konopi. Poza tym, najczęściej palona jest jako papieros, może być mieszana z jedzeniem lub mieć formę „parzonej herbaty”. Trzeba wspomnieć, iż posiada ona działanie uspokajace, czasami przeciwbólowe. Oprócz tego, pobudza apetyt, dodatkowo działa rozkurczowo na mięśnie, zmniejsza ciśnienie śródgałkowe i rozszerza oskrzela. 

Niestety, osoby palące marihuanę, posiadają większe skłonności do popadania w depresję, nawet wtedy gdy już przez długi czas są „czyści” od narkotyków. Nie ulega wątpliwości to, że młodzi ludzie, sięgający po maryśkę jeszcze w gimnazjum i liceum zazwyczaj w życiu dorosłym, posiadają poważne kłopoty psychiczne. Natomiast, osoby, które wcześniej już miały problemy psychiczne, są narażone na szybsze uzależnienie, gdyż po spożyciu substancji odurzających poprawia się ich samopoczucie. Ale warto mieć na uwadze to, że marihuana to nie lek, dlatego te osoby przeważnie bardzo szybko pukają do drzwi gabinetu psychiatrycznego. A, co najgorsze marihuana oddziałuje ona też negatywnie na pamięć, koncentrację i spadek aktywności fizycznej.

Kolejnym niebezpiecznym narkotykiem jest amfetamina, która znana jest także jako: benzedryna, psychedryna, perwityna. Poza tym, najczęściej przyjmowana jest w formie siarczanu amfetaminy, rzadziej w postaci fosforanu, winianu czy higroskopijnego chlorowodorku. Na uwagę zasługuje fakt, iż ten narkotyk sieje ogromne spustoszenie w organizmie. Po pierwsze, osoba zażywająca amfę nie odczuwa przyjemności przy wykonywaniu zajęć, które zwykle jej dostarczają. Z pewnością, kolejnym skutkiem brania amfetaminy są omamy słuchowe i urojenia prześladowcze oraz objawy charakterystyczne dla schizofrenii, w przypadku długoterminowego przyjmowania narkotyku. Oprócz tego, należy tu wspomnieć o głębokiej depresji, która może wywołać myśli samobójcze, nawet jeśli ktoś przez długi czas jest abstynentem narkotykowym.

Amfetamina może powodować też problemy z potencją przy równoczesnym wzroście pożądania, co może skutkować tym, że ejakulacja i orgazm są trudne do osiągnięcia lub nawet niemożliwe. Nie zapominamy również o braku samokontroli i gwałtownych zachowaniach, które mogą występować w najmniej spodziewanym momencie, w zupełności bez żadnego powodu. Kolejnym następstwem jest ogromne znużenie i wyczerpanie, a więc osoba będąca przez kilka dni pod wpływem amfy, może zapaść nawet w 48–godzinny sen i nikt nie jest jej w stanie z niego wybudzić. Ponadto, gdy narkoman przedawkuje amfetaminę, to może wywołać nieodwracalne uszkodzenia drobnych naczyń mózgowych prowadzące do udaru mózgu, a także zapaść sercowo-naczyniową, bóle w klatce piersiowej, nadciśnienie tętnicze.

Nie można tu także pominąć haszyszu, który jest pochodną koki, pochodzi ze zlepionych i sprasowanych konopi indyjskich lub siewnych, zawierających substancję psychoaktywną THC. Palony jest w formie papierosów lub z bonga. Negatywnym skutkiem zażywania tego narkotyku jest obniżona pamięć i orientacja w czasie oraz przestrzeni, zaburzenia mowy, koordynacji ruchowej i zdolności reakcji. Powoduje on także spadek motywacji, agresję, skłonności samobójcze, wynaturzenia seksualne. Oprócz tego, często skutkiem palenia haszyszu jest pogłębienie się schizofrenii.