postheadericon Działanie twardych i miękkich środków odurzających

Od lat możemy się spotkać z podziałem środków odurzających na miękkie i twarde, choć wielu specjalistów uważa  go za błędny, a nawet szkodliwy, ponieważ sugeruje on, że niektóre z narkotyków są mniej szkodliwe w działaniu, a co za tym idzie bezpieczniejsze. A, przecież, gdy wspominamy o narkotykach, w ogóle nie może być mowy o jakimkolwiek bezpieczeństwie, gdyż wszystkie mają negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Niestety wciąż wiele osób myśli, że jednorazowe zapalnie np. marihuany jest niegroźne, co jest bzdurą, gdyż większość ludzi, w szczególności młodych, nie jest w stanie powstrzymać się przed kolejnym sięgnięciem po narkotyk.

Oczywiście, aby dokonać podziału narkotyków na miękkie lub twarde bierze się pod uwagę kilka kryteriów. Po pierwsze, ważną rolę odgrywa tu stopień uzależnienia fizycznego. Otóż, do miękkich zaliczamy te środki odurzające, które nie posiadają właściwości uzależniających, jednakże musimy mieć na uwadze fakt, że wyrządzają one niesamowite szkody na zdrowiu człowieka. Mowa tu choćby o uciążliwych bólach głowy, nudnościach, a także uzależnieniu psychicznym, które jest bardzo trudno wyleczyć. Natomiast narkotyki twarde silnie uzależniają fizycznie i psychicznie, a w jakim tempie to czynią, to już zależy od naszego organizmu i uwarunkowań genetycznych. Warto podkreślić to, że brak silnej woli nie ma na to wpływu czy wpadniemy w nałóg narkotykowy, czy też nie, bowiem wcześniej lub później tak się stanie, gdy będziemy eksperymentować z twardymi substancjami odurzającymi. A, co najważniejsze nikt z nas nie jest w stanie przewidzieć, kiedy to nastąpi, w  związku z czym wielu nawet nie wie, kiedy wpada w sidła nałogu narkotykowego, z którego najczęściej nie można wyjść bez pomocy osób trzecich.

Biorąc pod uwagę następujące czynniki, do narkotyków miękkich możemy zaliczyć, np.:

  • marichuanę,
  • haszysz,
  • extasy,
  • LSD,
  • grzyby halucynogenne.

Jeśli wspominamy o narkotykach twardych, to wśród nich możemy znaleźć, np.:

  • heroinę,
  • amfetaminę,
  • kokainę,
  • opiaty,
  • morfinę.

Poza tym, możemy mieć problemy z klasyfikowaniem psychodelików, dlatego że nie uzależniają fizycznie, ale za to zawierają w swym składzie substancje szkodliwe dla zdrowia. Z tego oto powodu większość osób nie postrzega ich jako narkotyków. Na uwagę zasługuje także fakt, że miękkie substancje odurzające są dozwolone w niektórych państwach, np. w liberalnej Holandii, gdzie można je zakupić w cofce shopach, w których jest dozwolone spożywanie narkotyków miękkich na miejscu. Na szczęście w Polsce wszystkie narkotyki są zabronione i bezwzględnie trzeba walczyć o to, by nigdy w naszym kraju nie została uchwalona ustawa zezwalająca na kupno miękkich środków odurzających.

Jak widać, wszystkie narkotyki są szkodliwe dla naszego organizmu, a jeżeli ktoś myśli, że miękkie środki odurzające są bezpieczne, to jest w ogromnym błędzie, bowiem osoby, które po nie sięgają, są na najlepszej drodze do tego, by stać się narkomanem.